

From £243.88 Original price was: £243.88.£201.11Current price is: £201.11.
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | f6c517881e13 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Maximise seating capacity without compromising stability or style with the Boston Extra Large Dining Table Base. Engineered to support table tops up to 150 0mm square or 1800 mm round, it comfortably seats up to eight guests. Three heavy‑duty, centrally positioned columns anchor securely to a substantial base plate, delivering exceptional strength while increasing legroom. Finished in durable matte‑black powder‑coated steel, it resists knocks, scratches, and everyday wear. Designed for modern hospitality spaces, the Boston collection offers a wide range of heights, sizes, and formats to create a cohesive, contemporary interior. Suitable for indoor use only.
Key Features
| Coffee Height | 430mm |
| Dining Height | 720mm |
| Mid Height | 880mm |
| Poseur Height | 1050mm |
| Width | 900mm Dia |
| Max Top Size | 1500mm x 1500mm, 1800mm Round |
| Warranty | 1 Year |
| Natural Stone and Marble Tops | Yes – Call or email to discuss |
| Indoor Use | Only Suitable for Indoors |
| Table Base Height | Coffee, Dining, Mid, Poseur |
| Assembly | Flat Packed |
| Adjustable Feet | Yes |
| Buying in Bulk | Call 01733 342 372 |
| Contract Use | Yes |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form