





£97.10 Original price was: £97.10.£78.08Current price is: £78.08.
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | ZA.3407C+ |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Portu Stacking Armchair blends contemporary design with exceptional durability, making it a standout seating choice for modern hospitality environments. Engineered for restaurants, cafés, hotels, bars, lounges, weddings, and event spaces, it delivers both visual impact and long‑lasting performance. Its exclusive patent‑protected 3D rope‑effect detailing adds depth and texture, while the sculpted curved back and integrated armrests provide ergonomic comfort for extended seating.
| Overall Chair Height | 800mm |
| Overall Chair Width | 580mm |
| Overall Chair Depth | 580mm |
| Chair Seat Height | 430mm |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Glass Fibre reinforced Polypropylene |
| Stackable | 4 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Venue Setting | Bar, Cafe, Hotel, Pub, Restaurant, Student Acccomodation |
| Chair Colours | Black, Dark Grey, Olive Green, Taupe |
| Cushion | Available Separately |
| Type Of Chair | Arm Chairs |
| Weight | 5.5kg |
| Assembly | Fully Assembled |
| Certifications | CATAS Tested |
| Buying in Bulk | Call 01733 342 372 |
| Contract Use | Yes |
| Maximum Weight Capacity | 160kg |
| Made to Order Colours | Please call 01733 342 372 |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form