£119.00 Original price was: £119.00.£85.00Current price is: £85.00. (Inc. VAT £102.00)
480 in stock
480 in stock
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
| Product Code | LUXEARMBLAWHI |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Emily Outdoor French Bistro Arm Chair brings classic Parisian style to any outdoor dining or drinking space. Made with a durable polypropylene wicker‑effect weave and a lightweight bamboo‑effect aluminium frame, it delivers rustic charm with weather‑resistant performance. Designed for hospitality, it’s easy to move, simple to maintain, and stackable for efficient storage.
Key Features
| Overall Chair Height | 820mm |
| Overall Chair Width | 570mm |
| Overall Chair Depth | 560mm |
| Chair Seat Height | 460mm |
| Warranty | 5 Years |
| Stackable | 6 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Chair Colours | Black/White |
| Frame Material | Aluminium |
| Type Of Chair | Arm Chairs |
| Buying in Bulk | Call 01733 342 372 |
| Contract Use | Yes |
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form