







From £105.11
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | ZA.6606TB++ |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Durable and space-saving, this base features a folding, interlocking flip-top design for efficient storage. Made from high-quality aluminium and polypropylene, it is CATAS tested to contract standards for reliable commercial use.
Suitable for indoor and outdoor environments, it offers excellent stability with adjustable feet for uneven surfaces.
Product Features
| Height | 740mm (Dining), 1100mm (Poseur) |
| Width | 470mm |
| Depth | 500mm |
| Maximum Table Top Size – Dining | 800mm Round, 800mm Square |
| Maximum Table Top Size – Poseur | 700mm Round, 700mm Square |
| Warranty | 1 Year |
| Natural Stone and Marble Tops | No – We do not suggest this for Natural Stone Tops |
| Spider | Fliptop |
| Material | Aluminium |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Powder Coat Available | No |
| Table Base Height | Dining, Poseur |
| Trade Only Product | No |
| Assembly | Flat Packed |
| Adjustable Feet | Yes |
| Product Weight | 7.15kg (Dining), 8kg (Poseur) |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form