



[feefo_product_stars_badge]
£169.00 (Inc. VAT £202.80)
39 in stock
39 in stock
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | NOFEX000052 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Plaza Managers Chair blends classic design with modern comfort, making it a versatile choice for both commercial and home office settings. Upholstered in black soft bonded leather, it features an integrated headrest and elegant contour lines across the back and seat that add a refined touch. The twin lever infinite lock mechanism allows for personalized adjustment, while the matching nylon five-star base and armrests provide stability and style. With generously padded arm pads in soft bonded leather, this chair offers lasting support throughout the workday
| Overall Chair Height | 1075-1185mm |
| Overall Chair Width | 635mm |
| Overall Chair Depth | 710mm |
| Chair Seat Height | 460-570mm |
| Arm Height | 650mm |
| Back Height | 670mm |
| Back Width | 520mm |
| Seat Depth | 530mm |
| Seat Width | 510mm |
| Material | Bonded Leather, Plastic |
| Arm Type | Fixed |
| Chair Colours | Black |
| Weight Limit | 125kg |
| Assembly | Flat Packed |
| Gas Lift Adjustment | Yes |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form