





















£126.00
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
| Product Code | NOFBCL/9003 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Aura High Back Faux Leather Manager’s Armchair with Chrome Base
Discover the Aura High Back Blue Faux Leather Managers Armchair with Chrome Base – the epitome of comfort and style for your home office, workplace, schools, and colleges alike. Our classic designer executive chairs provide unparalleled support and luxury so you can focus on your tasks without any distractions.
| Overall Chair Height | 1090-1170mm |
| Overall Chair Width | 500mm |
| Overall Chair Depth | 490mm |
| Chair Seat Height | 460-540mm |
| Back Height | 630mm |
| Back Width | 440mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Width | 500mm |
| Material | Chrome Metal, Faux Leather |
| Chair Colours | Black, Blue, Brown, Red, Green, Grey, White |
| Weight Limit | 154kg |
| Assembly | Flat Packed |
| Gas Lift Adjustment | Yes |
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form