









£153.00 (Inc. VAT £183.60)
76 in stock
76 in stock
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
| Product Code | NOFBCP/G344/BW |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Command attention from the first sit with the Titan Black Oversized High Back Executive Chair. Designed for impact and comfort, it features a bold leather effect finish with deep panel detailing across the seat and sculpted lumbar backrest. The integral headrest and waterfall seat front enhance ergonomic support, while padded and upholstered armrests mirror the sleek black five-star base. A sturdy gas lift enables smooth seat height adjustment, and the mechanism includes weight tension control tailored to individual body weight, with the option to lock in an upright position for added stability.
| Overall Chair Height | 1255-1355mm |
| Overall Chair Width | 530mm |
| Overall Chair Depth | 525mm |
| Material | Faux Leather, Nylon |
| Arm Type | Fixed |
| Chair Colours | Brown |
| Weight Limit | 110kg |
| Assembly | Flat Packed |
| Gas Lift Adjustment | Yes |
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form