£76.08 Original price was: £76.08.£65.07Current price is: £65.07.
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | 3f2e35b99716 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Clean, simple, and highly durable, this chair is made from weather-resistant polypropylene designed to retain its colour and strength in demanding conditions.
Built for indoor and outdoor use, it offers low maintenance and reliable comfort for busy hospitality environments.
Product Features
| Overall Chair Height | 820mm |
| Overall Chair Width | 580mm |
| Overall Chair Depth | 580mm |
| Chair Seat Height | 450mm |
| Warranty | 1 Year |
| Stackable | 8 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Trade Only Product | No |
| Chair Colours | Black, Dark Grey, Taupe |
| Chair Setting | Outdoor |
| Cushion | No |
| Type Of Chair | Arm Chairs, Stacking Chairs |
| Weight Limit | 160kg |
| Weight | 5kg |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form