







£521.65 (Inc. VAT £625.98)
20 in stock
20 in stock
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
| Product Code | LUXEARM-GOLDBIS4D001-700700WHICAR |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Emily Outdoor Dining Set blends contemporary elegance with durable materials, making it ideal for cafés, restaurants, bistros, and hotel patios. Featuring a stylish Carrara Marble table top, it offers a sophisticated look while being designed to withstand outdoor environments.
The armchairs are made from injection-moulded polypropylene with a plastic wicker weave seat and back, providing comfort, strength, and easy maintenance. Stackable up to 6 chairs high, they offer a practical, space-saving solution for busy hospitality settings. The set also includes adjustable feet and a sturdy cast iron table base for excellent stability.
Product Features
| Overall Chair Height | 830mm |
| Overall Chair Width | 570mm |
| Overall Chair Depth | 530mm |
| Chair Seat Height | 440mm |
| Table Depth | 700mm |
| Table Height | 758mm |
| Table Width | 700mm |
| Warranty | 5 Years |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Venue Setting | Bar, Bistro, Cafe, Hotel, Pub, Restaurant |
| Table Base Colour | Gold |
| Trade Only Product | No |
| Cushion | No |
| Table Top Colour | Carrara Marble |
| Type Of Chair | Arm Chairs, Stacking Chairs |
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form