







£390.39 Original price was: £390.39.£317.32Current price is: £317.32. (Inc. VAT £380.78)
13 in stock
13 in stock
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | ZA.371CT |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Designed for accessibility and durability, this 6-seater walk-in picnic bench is crafted from 30mm thick pressure-treated solid spruce, ideal for busy hospitality and leisure spaces.
The walk-in design with unrestricted legroom offers a safer, more inclusive seating solution, while the central parasol hole adds practical outdoor comfort.
Product Features
| Height | 850mm |
| Width | 1400mm |
| Depth | 1590mm |
| Chair Seat Height | 520mm |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Solid Spruce wood frame |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Weight | 61kg |
| Assembly | Self Assembly (2 People recommended) |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form