











£95.10 Original price was: £95.10.£80.99Current price is: £80.99. (Inc. VAT £97.19)
41 in stock
41 in stock
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | ZA.1200C |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Cortez Arm Chair is a stylish, reliable choice for any outdoor commercial setting, combining contemporary design with contract‑grade durability. Built with a strong grey frame and premium black Batyline seat and backrest, it offers exceptional weather resistance, UV protection, and added strength thanks to glass‑fibre reinforcement. Designed to withstand sun exposure, sudden showers, and heavy daily use, it delivers dependable performance season after season.
Key Features
| Overall Chair Height | 900mm |
| Overall Chair Width | 570mm |
| Overall Chair Depth | 620mm |
| Chair Seat Height | 440mm |
| Warranty | 1 Year |
| Stackable | 6 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Chair Colours | Black, Dark Grey |
| Type Of Chair | Arm Chairs, Stacking Chairs |
| Weight | 5.5kg |
| Chair Maximum Weight | 160kg |
| Certifications | CATAS Tested |
| Buying in Bulk | Call 01733 342 372 |
| Contract Use | Yes |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form