



















£519.00 (Inc. VAT £622.80)
95 in stock
95 in stock
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
| Product Code | CANTAB6CANARM4 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Canterbury Outdoor Dining Set combines style, durability, and practicality, making it ideal for cafés, restaurants, bistros, and patio dining areas. Made from weather-resistant, rattan-style polypropylene with UV-resistant pigments, it is designed for year-round outdoor use without fading. The set includes one table and four comfortable stackable arm chairs, offering a space-saving seating solution for busy hospitality environments.
Product Features
| Overall Chair Height | 880mm |
| Overall Chair Width | 550mm |
| Overall Chair Depth | 580mm |
| Chair Seat Height | 450mm |
| Table Depth | 900mm |
| Table Height | 750mm |
| Table Width | 1500mm |
| Warranty | 5 Years |
| Material | Polypropylene |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Adjustable Feet | Yes |
| Certifications | CATAS Tested |
| Product Weight | 20kg |
| Buying in Bulk | Call 01733 342 372 |
| Contract Use | Yes |
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form
| Quantity | Special Price | % Discount |
|---|---|---|
| 11 – 25 | £493.05 | 5% |
| 26 – 50 | £487.86 | 6% |
| 51 – 99 | £482.67 | 7.00% |
| 100+ | £472.29 | 9% |