







[feefo_product_stars_badge]
£68.00
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
| Product Code | FREARMANT+ |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
A timeless and durable chair made from reinforced polypropylene, designed for strength, low maintenance, and everyday commercial use.
Lightweight and stackable up to 4 high, it’s suitable for indoor and outdoor environments.
Product Features
| Overall Chair Height | 800mm |
| Overall Chair Width | 575mm |
| Overall Chair Depth | 480mm |
| Chair Seat Height | 450mm |
| Warranty | 5 Years |
| Material | Polypropylene |
| Stackable | 4 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Trade Only Product | No |
| Chair Colours | Anthracite, Grey, White |
| Chair Setting | Outdoor |
| Cushion | No |
| Type Of Chair | Arm Chairs, Stacking Chairs |
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form