From £103.00
86 in stock
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
| Product Code | de1d3347931d |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Built for tough environments, this base features a zinc-rich primer and durable black nano-coat finish for superior resistance to weather and corrosion—ideal for coastal areas.
The cruciform base with round column ensures excellent stability, while adjustable feet provide balance on uneven surfaces.
Product Features
| Height | 1010mm Poseur, 715mm (Dining) |
| Width | 480mm |
| Depth | 480mm |
| Max Top Size | 800mm Round, 800mm Square |
| Warranty | 5 Years |
| Natural Stone and Marble Tops | No – We do not suggest this for Natural Stone Tops |
| Spider | Fixed |
| Stackable | No |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Powder Coat Available | No |
| Table Base Height | Dining, Poseur |
| Trade Only Product | No |
| Assembly | Flat Packed |
| Adjustable Feet | Yes |
| Delivery Information | NEXT DAY DELIVERY Order Before 3pm |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form