

















£151.00
| Delivery Information | Made to Order 5-10 Working Days |
| Product Code | NOFKCUP100 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Eclipse 2 is an everyday operator chair suited to all environments – from call centres to the home office. The backrest can be reclined and locked in any position, or be used for permanent contact and support. Perfect for the all day operator requirement. Available in a range of five different standard upholstery options, and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
| Overall Chair Height | 970-1070mm |
| Overall Chair Width | 600mm |
| Overall Chair Depth | 600mm |
| Chair Seat Height | 430-550mm |
| Back Height | 500-540mm |
| Back Width | 440mm |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Width | 490mm |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Fabric & Mesh, Metal |
| Chair Colours | Blue, Red, Burgundy, Green, Orange, Purple, Teal, Yellow |
| Weight Limit | 125kg |
| Assembly | Flat Packed |
| Made to Order | Yes – Terms and Conditions Apply |
| Gas Lift Adjustment | Yes |
| Own Fabric | Call 01733 342 372 for price |
| Product Weight | 18kg |
| Delivery Information | Made to Order 5-10 Working Days |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form