

£116.00 (Inc. VAT £139.20)
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | 64528 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
Innovative and durable, this cone-shaped base features self-stabilising technology for a completely wobble-free, spill-free dining experience indoors or outdoors.
Its unique system uses four interconnected, pivoting legs that automatically adjust to achieve perfect balance on any surface.
Built for long-term use with no maintenance or replacement parts required, it delivers outstanding durability and sustainability.
Product Features
| Height | 715mm |
| Width | 430mm |
| Depth | 430mm |
| Max Top Size | 800mm Round, 700mm Square |
| Warranty | 1 Year |
| Natural Stone and Marble Tops | No – We do not suggest this for Natural Stone Tops |
| Spider | Fixed |
| Material | Steel |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Powder Coat Available | No |
| Cutdown Service Available | No |
| Trade Only Product | No |
| Assembly | Flat Packed |
| Adjustable Feet | Self Levelling |
| Product Weight | 9.1kg |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form