[feefo_product_stars_badge]
From £78.00
| Delivery Information | Delivery: 2-3 Working Days |
| Product Code | 679a5f554b3e |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
This durable table base is crafted from black powder-coated cast iron and is available in coffee, dining, and poseur heights. It is also offered as a single pedestal cruciform option for added versatility. Designed for indoor use only, it features adjustable feet to ensure stability on uneven surfaces and comes with a 1-year warranty for peace of mind.
| Height | 430mm (Coffee), 710mm (Dining), 1040mm (Poseur) |
| Depth | 555mm |
| Maximum Table Top Size – Coffee | 1200mm x 800mm |
| Maximum Table Top Size – Dining | 1200mm x 800mm |
| Maximum Table Top Size – Poseur | 1100mm x 700mm |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Cast Iron |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | No |
| Cutdown Service Available | Yes |
| Table Base Colour | Black |
| Table Base Height | Coffee, Dining, Poseur |
| Assembly | Flat Packed |
| Adjustable Feet | Yes |
| Product Weight | 10.1kg (Coffee), 11.3kg (Dining), 13.7kg (Poseur) |
| Delivery Information | Delivery: 2-3 Working Days |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form