| Delivery Information | MADE TO ORDER 4-5 WEEKS |
| Product Code | 600-005 |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
The Alto Arm Chair is completely customisable, choose your own fabric for any part of the chair – Front, Back and Seat or just have it all one colour.
How much Fabric will I need for this chair?
Customers Own Material (COM) Total: 1 m Per Chair
Order your fabric direct from the supplier, or we can do this for you.
Please Note: Some Fabrics may incur an Additional Charge.
Fabric ranges we recommend:
Fabric Samples are available
| Seat Height | 490mm |
| Overall Chair Height | 830mm |
| Overall Chair Width | 570mm |
| Overall Chair Depth | 560mm |
| Indoor Use | Yes |
| Trade Only Product | Trade Only Product |
| Chair Setting | Hotel, Restaurant |
| Type Of Chair | Side Chairs |
| Weight | 8kg |
| Buying in Bulk | Call 01733 342 372 |
| Contract Use | Yes |
| COM Fabric Amount | 1 Linear Metre |
| Delivery Information | MADE TO ORDER 4-5 WEEKS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form