£72.07 Original price was: £72.07.£61.06Current price is: £61.06.
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | ZA.15116CC |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
A versatile and durable seating solution suitable for both indoor and outdoor environments, the Konya Arm Chair blends style, practicality, and long-lasting performance.
Crafted from single-shot polypropylene reinforced with glass fibre, it is weather-resistant, with fade-proof colours for sunny conditions and rot- and mould-resistant properties for wet environments.
Product Features
| Overall Chair Height | 820mm |
| Overall Chair Width | 540mm |
| Overall Chair Depth | 530mm |
| Chair Seat Height | 450mm |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Polypropylene |
| Stackable | 8 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Trade Only Product | No |
| Chair Colours | Green, Grey, White |
| Chair Setting | Outdoor |
| Cushion | No |
| Type Of Chair | Arm Chairs, Stacking Chairs |
| Weight | 3.8Kg |
| Chair Maximum Weight | 160kg |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form