£85.09 Original price was: £85.09.£69.07Current price is: £69.07.
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | ZA.1092C* |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
A stylish and durable chair that blends classic elegance with a modern, abstract design, making it a versatile choice for commercial spaces.
Crafted from weather-resistant polypropylene, it’s built for year-round indoor and outdoor use, while remaining easy to clean and maintain.
Product Features
| Overall Chair Height | 820mm |
| Overall Chair Width | 570mm |
| Overall Chair Depth | 560mm |
| Chair Seat Height | 450mm |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Polypropylene |
| Stackable | 4 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Trade Only Product | No |
| Chair Colours | Black, Grey, Taupe |
| Chair Setting | Outdoor |
| Cushion | No |
| Type Of Chair | Arm Chairs, Stacking Chairs |
| Weight | 4.25kg |
| Chair Maximum Weight | 160kg |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form