



























£95.00 Original price was: £95.00.£66.00Current price is: £66.00.
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
| Product Code | ZA.6816C+ |
| Delivery Cost | FREE Delivery on all orders of £300.00 or more |
A durable and stylish seating solution, made from glass fibre-reinforced polypropylene for strength in demanding hospitality environments.
Lightweight and stackable for easy storage, it’s designed for outdoor use with UV protection to resist fading.
Product Features
| Overall Chair Height | 840mm |
| Overall Chair Width | 580mm |
| Overall Chair Depth | 590mm |
| Chair Seat Height | 470mm |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Recyclable Polypropylene |
| Stackable | 8 High |
| Indoor Use | Yes |
| Outdoor Use | Yes |
| Trade Only Product | No |
| Chair Colours | Dark Grey, Green, Marsala, Taupe |
| Chair Setting | Indoor, Outdoor |
| Cushion | No |
| Type Of Chair | Side Chairs, Stacking Chairs |
| Weight | 4.5kg |
| Delivery Information | DELIVERY WITH 3-5 WORKING DAYS |
PLEASE CALL FOR DELIVERY COSTS IF YOUR POSTCODE HAS THE FOLLOWING PREFIX:
Scottish Lowlands – DG/TD/KA/ML/EH/G/PA (1-19) /FK/KY
Scottish Highlands – AB/DD/IV/KW/PA/(20+)/PH (2-4 Working Days)
All Non-Mainland Islands – PO30-41 Please call for a delivery quote and lead time
Northern Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
The Republic of Ireland – (2-4 Working Days) please call for a delivery quote.
Channel Islands – please call for a delivery quote.
Product enquiry Form